4 مظنون اصلی قتل ریاست جمهوری هائیتی در بازداشت آمریکا


سن خوان، پورتوریکو (AP) – مقامات آمریکایی روز سه شنبه اعلام کردند که چهار مظنون اصلی قتل جوونل موئیس، رئیس جمهور هائیتی، برای پیگرد قانونی به ایالات متحده منتقل شدند، زیرا این پرونده در هائیتی در بحبوحه تهدیدهای مرگ که قضات محلی را به وحشت انداخته است، به حالت رکود در آمده است.

مظنونانی که اکنون در بازداشت دولت آمریکا هستند عبارتند از جیمز سولگز، 37 ساله، و جوزف وینسنت، 57 ساله، دو آمریکایی هائیتی-آمریکایی که از اولین کسانی بودند که پس از 12 گلوله به مویس در خانه شخصی خود در نزدیکی پایتخت پورتو پرنس دستگیر شدند. در ژوئیه، 7 2021.

همچنین کریستین امانوئل سانون، کشیش مسن، پزشک و تاجر شکست خورده متهم است که مقامات او را به عنوان بازیگر اصلی معرفی کرده اند. همکاران او گفته اند که او توسط مغز متفکران واقعی – و هنوز ناشناس – فریب خورده است که در پشت این ترور که هائیتی را در اعماق هرج و مرج سیاسی فرو برده و سطحی از خشونت باندی را به راه انداخته است که در دهه های گذشته دیده نشده است.

مظنون چهارم، شهروند کلمبیایی ژرمن ریورا گارسیا، 44 ساله، که در میان نزدیک به دوجین سرباز کلمبیایی سابق متهم در این پرونده است، شناسایی شد.

وزارت دادگستری ایالات متحده گفت که ریورا، همراه با سولگز و وینسنت، با اتهاماتی از جمله توطئه برای ارتکاب قتل یا آدم ربایی در خارج از ایالات متحده و ارائه حمایت مادی و منابع منجر به مرگ روبرو هستند.

Sanon متهم به توطئه برای قاچاق کالا از ایالات متحده و ارائه اطلاعات صادرات غیرقانونی است. اسناد دادگاه حاکی از آن است که او 20 جلیقه بالستیک را به هائیتی ارسال کرده است، اما اقلام ارسال شده به عنوان “جلیقه اشعه ایکس پزشکی و لوازم مدرسه” توصیف شده است.

هنوز مشخص نشده است که آیا چهار مظنون وکلایی دارند که بتوانند در مورد این تحولات اظهار نظر کنند. این افراد قرار است روز چهارشنبه در دادگاه فدرال در میامی حاضر شوند.

در مجموع هفت مظنون این پرونده اکنون در بازداشت آمریکا هستند. ده ها تن دیگر هنوز در ندامتگاه اصلی هائیتی که به شدت شلوغ است و اغلب غذا و آب برای زندانیان وجود ندارد، به سر می برند.

این پرونده در هائیتی به بن بست مجازی رسیده است و مقامات محلی سال گذشته پنجمین قاضی را برای تحقیق درباره قتل پس از برکناری یا استعفای چهار نفر دیگر به دلایل شخصی معرفی کردند.

یکی از قاضی ها به آسوشیتدپرس گفت که خانواده اش از او خواسته اند که این پرونده را قبول نکند زیرا از جان او می ترسند. یک قاضی دیگر پس از مرگ یکی از دستیارانش در شرایط تاریک از سمت خود کنار رفت.

اسناد دادگاه حاکی از آن است که دقیقا دو ماه قبل از کشته شدن مویس، وینسنت ویدئویی از یک گربه که به صدای شلیک گلوله واکنش نشان می‌دهد و سولگز خندید و وینسنت را وادار کرد به سولگز پیامک داد: «جوونل تقریباً اینگونه خواهد بود، اما (زودتر) اگر بچه ها واقعاً آماده باشید!»

در این سند آمده است که سولگز پاسخ داد که “(این) گربه هرگز برنمی گردد” و “به من اعتماد کن برادر، ما قطعا روی تصمیم نهایی خود کار می کنیم.”

سپس در ژوئن، حدود 20 سرباز سابق کلمبیایی برای کمک به دستگیری رئیس جمهور و محافظت از سانون، که خود را رهبر جدید هائیتی تصور می کرد، استخدام شدند. بر اساس اسناد، ریورا مسئول آن گروه بود.

به گفته مقامات، نقشه این بود که موئیس را بازداشت کرده و او را با هواپیما به مکانی ناشناس منتقل کنند، اما به گفته مقامات، زمانی که مظنونان نتوانستند هواپیما یا سلاح کافی پیدا کنند، این نقشه شکست خورد.

یک روز قبل از قتل، سولگز به دروغ به مظنونان دیگر گفت که این یک عملیات سیا بوده و طبق اسناد، ماموریت آن کشتن رئیس جمهور بوده است. مقامات گفتند، اندکی قبل از قتل، سولگز فریاد زد که ظاهراً این یک عملیات DEA برای اطمینان از رعایت جزئیات امنیتی رئیس جمهور بوده است.

حدود یک سال پس از قتل، مقامات ایالات متحده می گویند که با سولاژ، وینسنت و ریورا زمانی که در بازداشت هائیتی بودند مصاحبه کردند و آنها موافقت کردند که با هم صحبت کنند.

مظنونان دیگری که در حال حاضر در بازداشت ایالات متحده هستند، رودلف جاار، یک مخبر سابق دولت ایالات متحده و یک تاجر هائیتی هستند که از جمهوری دومینیکن مسترد شد، جایی که در ژانویه 2022 بازداشت شد.

در همان ماه، مقامات ایالات متحده ماریو آنتونیو پالاسیوس پالاسیوس، سرباز سابق کلمبیایی را که پس از فرار از هائیتی توسط جامائیکا اخراج شد، دستگیر کردند. در حالی که او در مسیر کلمبیا بود، توسط مقامات آمریکایی در پاناما در حین توقف بازداشت شد.

همچنین در ژانویه 2022، مقامات سناتور سابق هائیتی را دستگیر کردند. جان جوئل جوزف که او نیز به جامائیکا گریخت.

آلفردو ایزاگویر، وکیل پالاسیوس مستقر در میامی، گفت که ورود چهار مظنون دیگر در روز سه شنبه دادگاه را به تعویق می اندازد زیرا همه آنها باید همزمان محاکمه شوند. او گفت که پالاسیوس برای شروع محاکمه در اوایل ماه مارس آماده شده بود، اما اکنون ممکن است تا چهار ماه به تعویق بیفتد.

پلیس هائیتی می گوید که دیگر مظنونان برجسته همچنان آزاد هستند، از جمله یک قاضی سابق دیوان عالی که به گفته مقامات، از مویسه به جای سانون که در ابتدا برنامه ریزی شده بود، حمایت می کرد. پلیس می گوید، یکی دیگر از فراریان جوزف بادیو، رهبر مظنون این توطئه است که پیش از این تا زمان اخراج در وزارت دادگستری هائیتی و واحد مبارزه با فساد دولتی کار می کرد.

امانوئل ژانتی، وکیل بیوه رئیس جمهور، مارتین مویس، که در این حمله مجروح شد و برای مراقبت به ایالات متحده پرواز کرد، پیامی برای اظهار نظر نداد.

در ماه دسامبر، مارتین مویس توییت کرد که شوهرش – که او نیز متهم به فساد شده است، که او آن را رد کرد – علیه آن مبارزه کرده است که منجر به ترور او شد. او نوشت: با وجود انسدادها، 17 ماه بعد، مردم خواستار #عدالت هستند.

___

گیزلا سالومون، نویسنده آسوشیتدپرس در میامی در این گزارش مشارکت داشت.


دیدگاهتان را بنویسید