کشور آفریقایی چاد سفارت خود را در اسرائیل افتتاح می کند


اورشلیم (AP) – دفتر نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد چاد سفارت خود را در اسرائیل باز می کند، چهار سال پس از اینکه این کشورها روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند.

دفتر بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که این سفارت روز پنجشنبه به عنوان بخشی از سفر دولتی مهامت دبی رئیس جمهور چاد به اسرائیل افتتاح خواهد شد.

نتانیاهو در ژانویه 2019 به عنوان بخشی از تلاش اسرائیل برای برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای مسلمان از این کشور آفریقای مرکزی بازدید کرد. در سال بعد، اسرائیل توافقنامه های عادی سازی را با مراکش، بحرین، سودان و امارات متحده عربی به عنوان بخشی از “توافق ابراهیم” با میانجیگری ایالات متحده امضا کرد.

نتانیاهو در دیدار با دبی گفت: «اینها روابطی است که ما می‌خواهیم آن‌ها را به سطوح جدید ارتقا دهیم و به ارتفاعات جدیدی برسانیم، و سفر شما به اسرائیل و افتتاح سفارت بیانگر آن است».

دبی در سال 2021 پس از اعلام ارتش مبنی بر کشته شدن پدرش توسط شورشیان پس از بیش از سه دهه قدرت، رئیس دولت اعلام شد.

دفتر نخست وزیری اعلام کرد که دبی در آسفالت توسط دیوید بارنیا، رئیس آژانس اطلاعاتی موساد، مورد استقبال قرار گرفت.

پدر و سلف دبی، ادریس دبی، در سال 2018 از اورشلیم بازدید کرد. چاد تا سال 1972 با اسرائیل روابط داشت، زمانی که این رژیم تحت فشار سایر کشورهای عربی روابط دیپلماتیک خود را قطع کرد.

بر اساس شاخص توسعه انسانی بانک جهانی، این کشور کویری یکی از کشورهای کمتر توسعه یافته در جهان است و دولت آن به نقض گسترده حقوق بشر و تقلب در انتخابات متهم شده است.


دیدگاهتان را بنویسید