چگونه عملیات اطلاعات نادرست قاره را هدف قرار می دهد


تجمع در مالی

این شبکه ها مزدوران واگنر روسیه را تبلیغ می کنند

یک شبکه اجتماعی بزرگ که ایده های ضد غربی و طرفدار کرملین را ترویج می کند، به روسیه کمک می کند تا نفوذ خود را به قیمت فرانسه در برخی از مستعمرات سابق خود در آفریقا گسترش دهد.

پست های معمولی که Russospère (کره روسیه) نامیده می شوند، فرانسه را به «استعمار مدرن» متهم می کنند، ولادیمیر پوتین را تمجید می کنند و ارتش اوکراین را «نازی» و «شیطان پرست» می نامند و خط رسمی روسیه را تکرار می کنند.

آنها همچنین مزدوران واگنر روسیه را ستایش می کنند – حتی اگر پیروان بخواهند به آن بپیوندند، اطلاعات استخدام را به اشتراک می گذارند.

کارشناسان می گویند که چنین اطلاعات نادرستی باعث بی اعتمادی بین کشورهای آفریقایی و غرب می شود و به عدم حمایت از اوکراین در این قاره کمک می کند.

تیم اطلاعات نادرست جهانی بی‌بی‌سی با همکاری با Logically، سازمان فناوری که شبکه را ردیابی کرد، چهره شگفت‌انگیز پشت آن را ردیابی کرد: یک سیاستمدار 65 ساله بلژیکی که خود را استالینیست می‌نامد.

دفاع از روسیه و تشکر از واگنر

Russosphere خود را به عنوان “شبکه ای در دفاع از روسیه” توصیف می کند. متشکل از چندین گروه رسانه های اجتماعی در پلتفرم های مختلف، در سال 2021 ایجاد شد اما به طور کامل در فوریه 2022 راه اندازی شد – درست چند روز قبل از حمله روسیه به اوکراین. این شبکه به سرعت بیش از 80000 دنبال کننده به دست آورد.

یک پست معمولی در Russosphere

یک پست معمولی در Russosphere

پس از تهاجم، رسانه‌های دولتی روسیه از تمام پلتفرم‌های اصلی اجتماعی محدود یا ممنوع شدند. Russosphere نبود، و به سرعت در فیس بوک، یوتیوب و توییتر علاوه بر تلگرام و VK – نسخه بومی روسیه فیس بوک، فعال شد.

این کشف در زمان وخامت سریع روابط بین فرانسه و چندین کشور آفریقایی صورت می‌گیرد که تحلیل‌گران تا حدی آن را به نفوذ کرملین و احساسات رو به رشد طرفدار روسیه که توسط تبلیغات دامن می‌زند نسبت می‌دهند.

کایل والتر رئیس تحقیقات ایالات متحده در Logically است. Logically با استفاده از داده‌های پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی داخلی خود همراه با هوش منبع باز، شبکه را به مردی به نام لوک میشل ردیابی کرد.

در گذشته، آقای میشل برای مشروعیت بخشیدن به آرا در مناطق تحت اشغال روسیه توسط روسیه کار کرده است و با “مرسی” مرتبط بوده است. [thank you] واگنر، گروهی که از کار مزدوران روسی حمایت می کند.

ما با آقای میشل تماس گرفتیم و او موافقت کرد که درباره Russospère بحث کنیم. او به ما گفت که آن را ایجاد کرده است، اما گفت که هیچ حمایت مالی از روسیه دریافت نکرده است، و گفت که از طریق “پول خصوصی” تامین می شود.

او همچنین اصرار داشت که هیچ ارتباطی با واگنر و رئیس آن یوگنی پریگوژین ندارد. او گفت: “من جنگ سایبری، جنگ رسانه ای… را مدیریت می کنم و پریگوژین فعالیت های نظامی انجام می دهد.”

به گفته آقای والتر، یکی از نویسندگان گزارش Logically، این کمپین اولین باری است که تلاش های آقای میشل تأثیری در دنیای واقعی داشته است. او می‌گوید: «روسسفر اولین باری است که لوک میشل و عملیات نفوذ عمومی که او اداره می‌کند موفقیت چشمگیری داشته است.

حتی اگر گروه‌ها در ابتدا توسط ربات‌ها کمک می‌شدند، اکنون آنها یک عملیات نفوذ ارگانیک معتبر هستند، با بخش بزرگی از پیروان واقعی از سراسر آفریقا.

ستایشگر قذافی و پوتین

تاریخچه اولیه آقای میشل ممکن است برای یک دوست خودخوانده آفریقا غیرمعمول به نظر برسد.

او که در سال 1958 متولد شد، از سنین جوانی از نظر سیاسی فعال بود، ابتدا در گروه‌های نئوفاشیست زادگاهش بلژیک، و بعداً به عنوان پیرو ژان تیریارت، همکار سابق نازی‌ها که «امپراتوری اروپا-شوروی از ولادی وستوک تا دوبلین» را تصور می‌کرد. “، علیه آمریکا متحد شدند.

حرفه او او را برای حمایت از رهبر وقت این کشور، معمر قذافی، به لیبی کشاند. او همچنین به عنوان مشاور رئیس جمهور وقت، پیر انکورونزیزا به بوروندی رفت.

میشل در حال مصاحبه با رئیس جمهور CAR توادرا

آقای میشل در حال مصاحبه با رئیس جمهور CAR توادرا

او در تمام مدت ارتباط با روسیه را حفظ کرد و با «ناشی»، جنبش جوانان کرملین، کار کرد و یک «گروه نظارت بر انتخابات» به نام خود ایجاد کرد که همه پرسی غیرقانونی مسکو در کریمه، دونتسک و لوهانسک در سال 2014 را «آزاد و عادلانه» اعلام کرد.

او به بی بی سی گفت: من یک استالینیست هستم. من از دهه 1980 از روسیه دفاع کرده‌ام. فکر می‌کنم روسیه تنها نیروی باقی‌مانده در اروپا است که ضد آمریکایی است.

از شبکه های اجتماعی گرفته تا خیابان

ارزیابی تأثیر کمپین های اطلاعات نادرست خاص دشوار است، اما در آفریقا پیام طرفدار روسیه شنیده می شود – تحلیلگران می گویند که توسط تأثیرگذاران محلی پرورش یافته توسط روسیه تقویت شده است.

کوین لیمونیر، دانشیار دانشگاه پاریس-8 که در مورد عملیات اطلاعاتی مسکو در آفریقا مطالعه می کند، می گوید: «موفقیت افرادی مانند لوک میشل به دلیل مخالفت او با فرانسه است.

به گفته اولف لاسینگ، از بنیاد کنراد آدناور، یک اندیشکده آلمانی راست میانه، «اطلاعات غلط روسیه عاملی بود که به بیرون راندن نیروهای فرانسوی از کشورهای ساحل، به ویژه بورکینافاسو کمک کرد».

از سال 2013، حدود 5000 سرباز فرانسوی برای مبارزه با گروه های جهادی شبه نظامی در مالی و همچنین در بورکینافاسو، چاد، نیجر و موریتانی مستقر شده بودند. اما سال گذشته، آنها از مالی خارج شدند و در حال آماده شدن برای ترک بورکینافاسو هستند.

پرچم روسیه در تظاهرات در چاد در اکتبر 2022

پرچم روسیه در تظاهراتی در چاد در اکتبر 2022

آنها از سوی دولت های نظامی دو کشور تحت فشار بوده اند، اما بورلی اوچینگ از مانیتورینگ بی بی سی موافق است که احساسات عمومی ممکن است با آن ارتباط داشته باشد.

او می‌گوید: «پرچم‌های روسیه در اعتراضات مالی، بورکینافاسو، نیجر و چاد به اهتزاز درآمدند و این تا حدی به دلیل اطلاع‌رسانی‌های طرفدار روسیه است.

در بورکینافاسو، معترضان به سفارت فرانسه حمله کردند و شنیده شد که خواستار روابط نزدیک‌تر بین اوگادوگو و مسکو بودند.

این به طور مستقیم با اهداف آقای میشل مطابقت دارد. او به بی‌بی‌سی گفت: «من فکر می‌کنم روسیه باید جایگزین فرانسوی‌ها در سراسر آفریقا شود.

آقای لیمونیر، کارشناس کمپین های نفوذ کرملین می گوید: «تخمین تاثیر عملیات اطلاعاتی تقریباً غیرممکن است.

اما یک چیز واضح است: چنین عملیات هایی غرب را نگران می کند.

در پاریس، به گفته آقای لیمونیه، «دیپلمات‌ها و نظامی‌ها آن را می‌خوانند، می‌بینند و می‌گویند: اوه خدای من».


دیدگاهتان را بنویسید