پوتین بارها در اجلاس بین المللی کشورهایی که قرار بود دوستان روسیه باشند مورد بی اعتنایی قرار گرفت


نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور روسیه در میان دیگر رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در ایروان، ارمنستان، در 23 نوامبر 2022.

نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور روسیه در میان دیگر رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در ایروان، ارمنستان، در 23 نوامبر 2022.کارن میناسیان / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ. خودی

  • دیدار پوتین با ائتلاف امنیتی CSTO زمانی به سمت جنوب رفت که یکی از متحدین او بارها او را نادیده گرفت.

  • نخست وزیر ارمنستان از امضای سند مشترک خودداری کرد و در یک عکس دسته جمعی از پوتین فاصله گرفت.

  • این به انزوای پوتین پس از قطع روابط دیگر کشورها بر سر حمله به اوکراین می افزاید.

رئیس‌جمهور روسیه روز پنج‌شنبه زمانی که با برخی از نزدیک‌ترین شرکای کشورش در یک اجلاس بین‌المللی دیدار کرد، سه بار از سوی متحد احتمالی‌اش نادیده گرفته شد.

ولادیمیر پوتین با رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، ائتلاف تحت سلطه روسیه از کشورهای پس از شوروی دیدار کرد.

اما این مجمع ظاهراً دوستانه برای پوتین بسیار سخت بود که بارها توسط نخست‌وزیر ارمنستان در اعتراض به درگیری‌های این کشور با آذربایجان نادیده گرفته شد.

نیکول پاشینیان از سخنرانی خود در ابتدای اجلاس – که در ایروان، پایتخت ارمنستان برگزار شد – برای انتقاد از اثربخشی ائتلاف استفاده کرد، جایی که روسیه قدرتمندترین عضو آن است.

دیگر اعضای آن ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان هستند. آذربایجان جزو این گروه نیست.

به گزارش رویترز، پاشینیان این ائتلاف را به عدم کمک به ارمنستان در درگیری های جاری با آذربایجان متهم کرد. ارمنستان در اوایل سال تلاش کرد از مقررات دفاع جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی استفاده کند، اما ناموفق بود.

پاشینیان گفت: «تا به امروز نتوانسته‌ایم درباره پاسخ سازمان پیمان امنیت جمعی به تجاوز آذربایجان به ارمنستان به تصمیمی دست یابیم».

وی گفت: «این حقایق به وجهه سازمان پیمان امنیت جمعی چه در داخل کشور و چه در خارج از مرزهای آن آسیب جدی می زند.

بر اساس گزارش آژانس دولتی آندالو ترکیه، پاشینیان بعداً از امضای پیش‌نویس بیانیه این اجلاس سران خودداری کرد و استدلال کرد که این بیانیه برای مخالفت با آذربایجان بسیار کم است.

به‌عنوان مرکزی و قدرتمندترین عضو CSTO، هر دو انتقاد به‌ویژه متوجه پوتین بود.

پاشینیان انتقاد خود را زمانی تشدید کرد که رهبران کشور برای گرفتن عکس در صف ایستادند و به طرز آشکاری دور از پوتین ایستاده بودند تا شکاف قابل توجهی بین دو رهبر ایجاد شود.

رهبران CSTO در ایروان، ارمنستان در 23 نوامبر 2022.

رهبران CSTO در ایروان، ارمنستان در 23 نوامبر 2022.هایک باغداساریان/فتولور از طریق رویترز

پاشینیان و پوتین در دیگر مراحل این دیدار، از جمله دست دادن چندین بار، عکس هایی با هم گرفتند و کرملین گفت که رهبران دو کشور پس از نشست “دیدار جداگانه” داشتند.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هنگام شرکت در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در ایروان، ارمنستان، 23 نوامبر 2022، دست می دهند.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هنگام شرکت در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در ایروان، ارمنستان، 23 نوامبر 2022، دست می دهند.هایک باغداساریان/فتولور از طریق رویترز

پوتین به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین به طور فزاینده ای در صحنه جهانی منزوی شده است. بسیاری از رهبران جهان او را به طور کامل رد می کنند و او خود را در تعاملات ناخوشایند با تعدادی دیگر دیده است.

نخست وزیر هند در ماه سپتامبر از حمله به اوکراین مستقیماً به پوتین انتقاد کرد و او به پوتین گفت که می‌خواهد جنگ در اسرع وقت پایان یابد.

پوتین همچنین در ماه سپتامبر اعتراف کرد که چین، شریک نزدیک روسیه، درباره اقداماتش در اوکراین «سوالات و نگرانی‌هایی» دارد.

رئیس‌جمهور تاجیکستان، متحد بزرگ روسیه، به نظر می‌رسید که پوتین را در اجلاس ماه اکتبر، جایی که او گفت روسیه به کشورش احترام نمی‌گذارد، سرزنش کرد.

پوتین همچنین در اوایل ماه جاری به G20 نرفت و به طور مجازی به آن پرداخت. او در عوض وزیر خارجه خود را فرستاد.

مقاله اصلی را در Business Insider بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید