وزیر امور خارجه آلمان می گوید برگزیت روند صلح ایرلند را در معرض خطر قرار داده است


آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان - رابرت گهمنت/EPA-EFE/Shutterstock

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان – رابرت گهمنت/EPA-EFE/Shutterstock

وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه پیش از دیدار با جیمز کلورلی هشدار داد که برگزیت روند صلح ایرلند را در معرض خطر قرار داده است.

آنالنا بائربوک به بریتانیا گفت که مسئولیت “حفاظت و اجرای” پروتکل ایرلند شمالی را قبل از دیدار با وزیر امور خارجه در روز جمعه بر عهده دارد.

آقای کلورلی قبلاً پیشنهاد کرده بود که تعهد آلمان به پروتکل آنگونه که هست ممکن است آنطور که برلین اصرار دارد سازش ناپذیر نباشد.

«برگزیت نقطه عطفی برای همه ما بود و هست. خانم باربوک که در دوبلین با وزیر امور خارجه ایرلند قبل از آقای کلورلی گفتگو می کند، گفت: این امر به ویژه در رابطه بین بریتانیا و ایرلند به دلیل تقسیم جزیره ایرلند صدق می کند.

او گفت: «تنها در سال 1998 بود که توافق جمعه خوب پس از بیش از 30 سال درگیری خشونت آمیز در ایرلند شمالی، صلح را به ارمغان آورد.

این صلح، این واقعیت که خصومت ها متوقف شده است و کاتولیک ها و پروتستان ها در ایرلند شمالی می توانند بار دیگر با روحیه حسن همجواری در کنار یکدیگر زندگی کنند، تحت هیچ شرایطی نباید به خطر بیفتد.

“باز شدن دوباره زخم های کهنه”

خانم بائربوک افزود: “با این حال دقیقاً این موضوع در نتیجه برگزیت و پیامدهای آن بر تجارت، آزادی حرکت و سایر مسائل در خطر است.”

خانم باربوک گفت که این پروتکل از “مرز سخت در جزیره ایرلند و در نتیجه بازگشایی زخم های قدیمی جلوگیری می کند”.

وی افزود: همه ما – در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در بریتانیا – مسئولیت حفاظت و اجرای پروتکل ایرلند شمالی را داریم.

اظهارات او پاسخی به مصاحبه ای خواهد بود که آقای هوشمندانه قبل از سفر وزیر آلمان به Die Welt انجام داد.

او گفت که تعهد قوی آلمان به پروتکل ایرلند شمالی “یک آواتار” است.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم اغلب آنچه مردم می‌گویند می‌خواهند و آنچه مردم واقعاً می‌خواهند به طرز ماهرانه‌ای متفاوت هستند.

خشم کشورهای اتحادیه اروپا از لایحه پروتکل

دولت آلمان یک توافقنامه ائتلافی را امضا کرد که به صراحت می گوید توافقات برگزیت و پروتکل ایرلند شمالی باید “به طور کامل اجرا شود”.

برلین، مانند سایر پایتخت های اتحادیه اروپا، از تهدیدهای بریتانیا برای پاره کردن یکجانبه پیمان مرزی دریای ایرلند با لایحه پروتکل ایرلند شمالی خشمگین شد.

اتحادیه اروپا هشدار داده است که در صورت استفاده از این قانون تلافی جویانه خواهد کرد، با پیشنهاداتی که می تواند با اعمال تعرفه بر کالاهای بریتانیایی، جنگ تجاری را آغاز کند.

این پروتکل مرز دریای ایرلند را برای کالاهای بریتانیایی که وارد ایرلند شمالی می‌شوند ایجاد کرد، اما از مرز زمینی سخت با ایرلند عضو اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کند. همچنین به ایرلند شمالی دسترسی دوگانه به بازارهای بریتانیا و اتحادیه اروپا می دهد.

دولت می خواهد تعداد بازرسی های مرزی کالاهای انگلیسی را در مذاکرات با اتحادیه اروپا کاهش دهد، اما تهدید کرده است که در صورت عدم امکان مذاکره، از لایحه پروتکل ایرلند شمالی استفاده خواهد کرد.

همچنین خواهان پایان دادن به نفوذ دیوان دادگستری اروپا در ایرلند شمالی است که توسط بروکسل و دیگر پایتخت های اتحادیه اروپا رد شده است.

گفتگوهای فنی ادامه دارد، اما آقای کلورلی، مذاکره کننده بریتانیا، هنوز مذاکرات رسمی سیاسی با کمیسیون اروپا انجام نداده است.

نشست روز جمعه در لندن پروتکل، جنگ در اوکراین و تقویت روابط بین آلمان و بریتانیا پس از برگزیت را پوشش خواهد داد.

آقای کلورلی و خانم بارباک در اولین «گفتگوی استراتژیک بریتانیا و آلمان» که در لندن برگزار شد، شرکت خواهند کرد. هر دو همچنین در کنفرانس Königswinter، رویدادی که روابط انگلیس و آلمان را جشن می گیرد، سخنرانی خواهند کرد.


دیدگاهتان را بنویسید