نهاد حقوق بشر سازمان ملل در بحبوحه اعتراضات، بررسی جدید ایران را بررسی می کند


برلین (AP) – وزیر امور خارجه آلمان روز پنجشنبه پیش از نشست ویژه نهاد عالی حقوق بشر سازمان ملل که به سرکوب خونین معترضان توسط جمهوری اسلامی اختصاص داشت، خواستار بررسی بیشتر ایران شد.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه در بیانیه ای گفت: «تمام تلاش ما به سمت مردمی می رود که با شجاعت و عزت حقوق خود را مطالبه می کنند. فقط برای این خواسته ها، صدها نفر کشته می شوند، هزاران نفر دستگیر می شوند و میلیون ها نفر سرکوب می کنند.»

شورای حقوق بشر قرار بود در مورد پیشنهادی که توسط آلمان و ایسلند ارائه شده بود و ده‌ها کشور دیگر از آن حمایت کردند، بحث و رای‌گیری کند تا تیمی متشکل از بازرسان مستقل برای نظارت بر حقوق بشر در ایران با تداوم اعتراض‌ها تشکیل شود.

این اعتراضات با مرگ مهسا امینی 22 ساله در اواسط سپتامبر آغاز شد که در حین بازداشت توسط پلیس اخلاق به دلیل نقض قوانین پوشش اسلامی به شدت درگذشت.

نشست ژنو آخرین تلاش بین المللی برای اعمال فشار بر ایران به دلیل سرکوب آن است که قبلاً تحریم های بین المللی و سایر اقدامات را به دنبال داشته است.

باربوک که قرار بود در این نشست شرکت کند، گفت: «معترضان ایرانی در شورای حقوق بشر در ژنو کرسی ندارند، آنها خودشان صدایی در سازمان ملل ندارند.» «امروز اعضای شورای حقوق بشر می توانند با هواپیما پرواز کنند. پرچم در برابر بی عدالتی ها، ضرب و شتم ها و تیراندازی هایی که رژیم ایران برای از بین بردن اعتراض مسالمت آمیز استفاده می کند.»

پیشنهاد آلمان و ایسلند با هدف تشدید بررسی‌هایی است که سال‌ها توسط «گزارش‌گر ویژه» شورا در مورد ایران انجام می‌شود که رهبران جمهوری اسلامی از تلاش‌هایش دوری می‌کنند. دیپلمات‌های غربی می‌گویند که تهران فشاری آرام در ژنو و فراتر از آن برای جلوگیری از هرگونه بررسی بیشتر از طریق قطعنامه جدید شورا که در روز پنجشنبه بررسی می‌شود، انجام داده است.

این پیشنهاد یک «هیأت حقیقت یاب» را برای بررسی نقض حقوق «به ویژه در مورد زنان و کودکان» در ارتباط با اعتراضاتی که در سپتامبر آغاز شد، تشکیل می‌دهد. 16. همچنین از تهران می‌خواهد که با گزارشگر ویژه، از جمله اجازه دسترسی به خاک ایران، از جمله مکان‌های بازداشت، همکاری کند.

انتظار می رود این تیم در اواسط سال 2023 به شورا گزارش دهد.

امینی همچنان نمادی قدرتمند در اعتراضاتی است که از زمان اعتراضات جنبش سبز در سال 2009 که میلیون ها نفر را به خیابان ها کشاند، یکی از جدی ترین چالش ها را برای جمهوری اسلامی به وجود آورده است.

به گفته فعالان حقوق بشر در ایران، گروهی که ناظر بر ناآرامی‌ها هستند، حداقل 426 نفر کشته و بیش از 17400 نفر دستگیر شده‌اند.

فعالان گفتند که نیروهای امنیتی ایران روز دوشنبه از تیراندازی سنگین علیه تظاهرکنندگان در یک شهر کردنشین در غرب استفاده کردند که در جریان تظاهرات ضد دولتی در مراسم تشییع جنازه دو نفر که روز قبل کشته شدند، حداقل پنج نفر را کشتند.


دیدگاهتان را بنویسید