نحوه استفاده نیروهای امنیتی ایران از آمبولانس برای سرکوب اعتراضات


در اوایل اکتبر، حدود یک ماه پس از تظاهرات ضد دولتی ایران، یکی از ساکنان تهران گزارش داد که حداقل سه معترض را دیده است که در یک تظاهرات دانشجویی به داخل آمبولانس هل داده شده اند. اما این شهروند گفت که به نظر نمی رسد معترضان آسیبی ندیده باشند.

در همان زمان، نیکی، دانشجوی دانشگاه تهران، گفت که نیروهای امنیتی را دیده است که از آمبولانس ها برای بازداشت معترضان در چهارراه استفاده می کنند.

او گفت: «آنها مردم را گرفتند. «آنها را در آمبولانس گذاشتند، چراغ ها را خاموش کردند. افراد زیادی پشت سر بودند.” او گفت که آمبولانس سپس در خیابان حرکت کرد. من ندیدم مردم را کجا رها کردند، اما دیدم که افراد عادی در داخل هستند، مانند دختران جوان.

برای خبرنامه The Morning از نیویورک تایمز ثبت نام کنید

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، اعتراضات خواستار تغییرات اجتماعی و سیاسی گسترده که در ماه سپتامبر به وقوع پیوست، منجر به سرکوب وحشیانه نیروهای امنیتی ایران شد و بیش از 14000 نفر دستگیر شدند. به گفته حقوق بشر ایران، یک سازمان غیردولتی مستقر در نروژ، حداقل 326 نفر کشته شده اند. این تظاهرات پس از مرگ مهسا امینی، معروف به اولین نام خانوادگی کردی خود جینا، در بازداشت پلیس اخلاق ایران آغاز شد و عمدتاً توسط زنان رهبری می شد.

بخشی از این سرکوب، به گفته شاهدان و ده ها ویدئو و تصویر بازبینی شده توسط نیویورک تایمز، شامل استفاده از آمبولانس توسط نیروهای امنیتی برای نفوذ به تظاهرات و بازداشت معترضان بوده است. تقریباً همه شاهدانی که تایمز با آنها مصاحبه کرد، به شرط ناشناس ماندن، از ترس انتقام از سوی دولت صحبت کردند.

چنین استفاده ای از آمبولانس ها، که به گفته کارشناسان، هنجارهای بین المللی بی طرفی پزشکی را نقض می کند، نشان می دهد که دولت تا چه اندازه تلاش کرده است تا تظاهرات سراسری را سرکوب کند.

روهینی هار، استادیار دانشکده بهداشت عمومی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، می‌گوید: «مردم از جستجوی مراقبت‌های بهداشتی می‌ترسند، به این معنی که افراد بیشتری خواهند مرد. «مراقبت های بهداشتی به دلیل ایده بی طرفی اعتبار دارد. این ایده اصلی “آسیب نزنید” است و استفاده نادرست از آمبولانس ها به وضوح آن را نقض می کند.

نیروهای امنیتی با استفاده از آمبولانس

یک کارگر 37 ساله رستوران در مصاحبه‌ای بر روی یک برنامه پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده توضیح داد که تقریباً هر روز آمبولانس‌هایی را می‌دید که در حین تظاهرات وارد محوطه دانشگاه می‌شدند و نیروهای امنیتی یونیفرم از آنها بیرون می‌آمدند. او در نزدیکی سه دانشگاه بزرگ تهران کار می کند که هر روز شاهد اعتراضات است. او همچنین در تظاهرات دیگر شرکت کرد و گفت که نیروهای امنیتی را دیده است که از آمبولانس ها در آنجا نیز استفاده می کنند.

شاهدانی که در تظاهرات در تهران شرکت کرده بودند از دیدن ماموران پلیس لباس شخصی موسوم به بسیج که دانشجویان را در تظاهراتی در دانشگاه شریف در ماه اکتبر به زور به پشت آمبولانس می‌کشیدند، صحبت کردند. 2.

یکی از شاهدان در مصاحبه‌ای بر روی یک اپلیکیشن پیام‌رسان رمزگذاری شده، گزارش داد که بسیج یکی از دانش‌آموزان را که روی زمین و کبود شده بود، با باتوم کتک می‌زند و سپس او را به همراه یکی دیگر از معترضان داخل آمبولانس می‌اندازد و فرار می‌کند.

در روزهای ابتدایی اعتراضات، تظاهرکنندگان در رشت، مرکز استان گیلان در شمال ایران در خیابان‌ها حضور داشتند.

یکی از ویدئوها که مکان آن توسط یک کاربر توییتر ذکر شده و به طور مستقل توسط تایمز تأیید شده است، که به نظر می رسد از داخل یک ماشین فیلمبرداری شده است، آمبولانسی را نشان می دهد که ظاهراً پس از هدف قرار گرفتن توسط معترضان آتش گرفته است. یک نفر در ماشین فریاد می زند: «دارند دخترها را نجات می دهند! بیا بیرون!” وقتی ماشین به آمبولانس نزدیک می شود.

این ویدئو مردی را نشان می دهد که لباسی شبیه لباس پلیس ملی ایران پوشیده است که آمبولانس را ترک می کند و از خودرو فرار می کند. او برای مدت کوتاهی توسط گروهی از افراد قبل از فرار تحت تعقیب قرار می گیرد.

تایمز این ویدئو را به افشون استوار، دانشیار دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی در مونتری، کالیفرنیا، که بر امنیت ملی ایران تمرکز دارد، نشان داد.

استوار در مصاحبه ای با استفاده از مخفف نیروی پلیس ملی ایران گفت: «این قطعاً شبیه یک افسر ناجا است. “او یک امدادگر نیست. یونیفورم و سلاح گرم هدایایی هستند.» اسلحه‌ای که استوار به آن اشاره می‌کند می‌تواند در غلاف بسته شده به پشت مرد هنگام فرار از آمبولانس در ویدئو باشد.

اگرچه این ویدئو نشان نمی‌دهد چه کسی آمبولانس را به آتش کشیده است، اما ویدئوی دیگری از زاویه‌ای دیگر نشان می‌دهد که همان آمبولانس توسط انبوهی از مردم هل داده شده و تکان می‌خورد.

آمبولانس ها و کلانتری ها

تایمز فیلم‌ها و عکس‌هایی را که نشان می‌دهند آمبولانس‌ها در حال ورود یا خروج از ایستگاه‌های پلیس یا قرار گرفتن درست خارج از آن‌ها، در حداقل شش نقطه در سراسر کشور (در یک مورد مکان برای اولین بار توسط یک کاربر توییتر ذکر شده است) را تجزیه و تحلیل کرده و مکان‌یابی کرده است.

بر اساس نقشه گوگل، در دو تا از مکان‌ها بیمارستان‌هایی در این نزدیکی وجود دارد، اما ویدیوی یکی از این مکان‌ها نشان می‌دهد که آمبولانس به وضوح وارد ایستگاه پلیس می‌شود.

اگرچه فیلم‌ها و عکس‌ها نشان نمی‌دهند که چه کسی در حال انتقال است، یک پزشک سابق اورژانس گفت که هیچ دلیل پزشکی قانونی برای حضور آمبولانس‌ها در ایستگاه‌های پلیس وجود ندارد.

دکتر می‌گوید: «می‌توانم با دقت ۱۰۰ درصد بگویم که این هرگز اتفاق نمی‌افتد. امیرعلیشاهی تبریز که قبلاً در بیمارستان‌های لقمان حکیم و طرفه تهران در سال 2013 کار می‌کرد. اکنون در ایالات متحده مستقر است و با پزشکان در ایران همکاری می‌کند تا به بیماران خود پس از مجروح شدن در اعتراضات کمک کند تا مراقبت‌های لازم را انجام دهند.

«مردم برای رفتن به مراقبت‌های فوری یا بیمارستان‌ها احساس امنیت نمی‌کنند. آنها می دانند که نیروها منتظر آنها هستند تا آنها را بگیرند.” زمانی که بیماران نیاز به کمک دارند، آنها را نیمه شب به مراکز بهداشتی درمانی می فرستیم.»

خشم کارگران پزشکی ایران

استفاده از آمبولانس برای بازداشت مردم خشم جامعه پزشکی ایران را برانگیخته است. ویدئویی که در ماه اکتبر در توییتر منتشر شد. 4 و تایید شده توسط تایمز نشان می دهد که کارگران پزشکی در حالی که در خارج از بیمارستان دانشگاه رازی رشت تظاهرات می کنند، تابلوهایی را در دست دارند که روی آن نوشته شده بود: «بسیجی ها دانشجو نیستند» و «برای انتقال بیماران از آمبولانس استفاده شود».

ویدیوی دیگری که در ماه اکتبر در توییتر منتشر شد. 21 که عمداً برای محافظت از هویت سوژه ها تار شده است، تظاهراتی را نشان می دهد که به نظر می رسد در ساختمان جامعه پزشکی مشهد باشد. در این تظاهرات، سخنران از بیانیه ای در محکومیت استفاده از آمبولانس ها و نمادهای پزشکی توسط نیروهای امنیتی خواند: “ما مایلیم که برای جلب اعتماد اجتماعی متوقف شود.”

تایمز تأیید کرد که اتاقی که در این فیلم تار دیده می شود با فیلم های آرشیوی سالن آمفی تئاتر ساختمان جامعه پزشکی مشهد مطابقت دارد.

هار، با دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیا برکلی، گفت که کار جامعه پزشکی در طول اعتراضات و ناآرامی های مدنی تحت قوانین بین المللی حقوق بشر محافظت می شود.

او گفت: «اصول بی طرفی و استقلال، مراقبت از مجروحان و عدم استفاده نادرست از نشان پزشکی برای منافع سیاسی، پایه های پذیرفته شده جهانی است که کل نظام پزشکی بر آن تکیه می کند. «کارکنان پزشکی موظف به مداوای مجروحان و بیماران هستند. و دولت موظف است به ما در انجام این کار کمک کند.”

جدای از اعتراضات در رشت و مشهد، سایر اعضای جامعه پزشکی نیز نگرانی خود را از سوء استفاده از آمبولانس ها ابراز کرده اند. در اکتبر 22، شورای پزشکی جمهوری اسلامی ایران، نهاد صدور مجوز و نظارت بر متخصصان مراقبت های بهداشتی، نگرانی های خود را در مورد استفاده از آمبولانس برای حمل و نقل غیرپزشکی مطرح کرد.

برای بسیاری در ایران استفاده از آمبولانس برای سرکوب اعتراضات بر بی اعتمادی آنها به نظام پزشکی کشور می افزاید. گزارش های متعددی در مورد ایرانیانی که در اعتراضات مجروح شده اند و پس از دریافت خدمات پزشکی در بیمارستان ها بازداشت شده اند، منتشر شده است.

یکی از معترضان تهرانی در مصاحبه ای گفت که بسیاری از مردم به دلیل جو ترس، به جای رفتن به بیمارستان، در خانه به جراحات خود رسیدگی می کنند.

«وقتی پلیس را دیدیم بیشتر احساس ناامنی کردیم. اما سطح جدیدی از ترس باز شده است. یکی از معترضان تهرانی گفت: اکنون با دیدن آمبولانس ها بدترین دردها را احساس می کنیم. “و هر بار که در ترافیک گیر می‌افتیم، اکنون مشکل این است که اگر یک بیمار واقعی در آنجا باشد چه؟ یا اگر بخواهند ما را بکشند چه؟

© 2022 شرکت نیویورک تایمز


دیدگاهتان را بنویسید