مصر آزادی و عفو دسته جمعی 30 فعال زندانی را اعلام کرد


قاهره (AP) – مصر اواخر روز پنجشنبه از آزادی 30 فعال سیاسی از زندان خبر داد، که آخرین مورد از یک سری آزادی های دسته جمعی از بازداشت در بحبوحه تشدید نظارت بین المللی بر سوابق حقوق بشر این کشور است.

هنوز از هویت این فعالان خبری منتشر نشده است و نمی توان فوراً تأیید کرد که چند نفر از آنها قبلاً آزاد شده اند.

این خبر را طارق العوادی، یکی از اعضای کمیته عفو ریاست جمهوری مصر اعلام کرد. او گفت که این 30 نفر در بازداشت موقت به سر می بردند و با اتهامات مربوط به “نظرات” خود روبرو بودند.

العوادی بعداً عکس هایی را منتشر کرد و آنها را به گونه ای توصیف کرد که چندین نفر از بازداشت شدگان آزاد شده را نشان می دهد که اعضای خانواده و دوستان خود را در آغوش گرفته اند.

از سال 2013، دولت عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، مخالفان و منتقدان را سرکوب کرده، هزاران نفر را زندانی کرده، عملاً اعتراضات را ممنوع کرده و شبکه های اجتماعی را زیر نظر گرفته است. دیده بان حقوق بشر در سال 2019 تخمین زد که حدود 60000 زندانی سیاسی در زندان های مصر زندانی هستند که بسیاری از آنها بدون محاکمه هستند.

این موضوع در جریان میزبانی مصر از نشست دو هفته ای آب و هوا در اوایل ماه جاری مورد توجه قرار گرفت. کنفرانس در تفرجگاه شرم الشیخ دریای سرخ تا حدی تحت الشعاع اعتصاب غذای مخالف سیاسی زندانی مصر، علا عبدالفتاح قرار گرفت.

با گشایش اجلاس سران موسوم به COP27، عبدالفتاح اعتصاب غذای نسبی چند ماهه خود را تشدید کرد تا به طور کامل هرگونه کالری دریافتی را متوقف کند و همچنین نوشیدن آب را نیز در تلاش برای جلب توجه به پرونده خود و دیگرانی مانند او، تشدید کرد.

سپس با افزایش نگرانی ها برای سرنوشت او، به اعتصاب خود پایان داد. او در زندان می ماند.

در ماه‌های تشکیل اجلاس، مصر به دنبال اصلاح وجهه بین‌المللی خود، عفو ده‌ها زندانی و ایجاد یک «استراتژی» جدید برای ارتقای شرایط حقوق بشر بود.

گروه‌های حقوق بشر در مورد اینکه آیا این حرکت‌ها منجر به تغییر پایدار خواهد شد یا خیر، تردید دارند و عفو بین‌الملل این استراتژی را به‌عنوان «سرپوشی براق» توصیف می‌کند که برای میانجی‌گری دولت‌ها و موسسات مالی خارجی استفاده می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید