فاکسکان به دلیل اختلاف در پرداخت حقوق در کارخانه چین عذرخواهی کرد


پکن (AP) – شرکت مونتاژ کننده آیفون های اپل روز پنجشنبه به دلیل اختلاف حقوقی که باعث اعتراض کارمندان در کارخانه ای شد که در آن کنترل های ضد ویروس تولید را کند کرده است، عذرخواهی کرد.

کارمندان شکایت کردند که گروه فناوری فاکسکان شرایط دستمزدهای پیشنهادی را برای جذب آنها به کارخانه در شهر مرکزی ژنگژو تغییر داد. فاکسکان در حال تلاش برای بازسازی نیروی کار پس از خروج کارکنان در ماه گذشته به دلیل شکایت از شرایط ناامن است.

ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که پلیس با لباس‌های محافظ سفید کارگران را در جریان تظاهراتی که روز سه‌شنبه شروع شد و تا روز بعد ادامه داشت، لگد می‌زند و با چماق زدن.

فاکسکان، بزرگترین مونتاژکننده قراردادهای گوشی های هوشمند و سایر لوازم الکترونیکی برای اپل و سایر برندهای جهانی، یک “خطای فنی” در روند اضافه کردن کارکنان جدید را مقصر دانست و گفت که به آنها آنچه وعده داده شده پرداخت می شود.

در بیانیه شرکت آمده است: “ما به دلیل خطای ورودی در سیستم کامپیوتری عذرخواهی می کنیم و تضمین می کنیم که پرداخت واقعی همان چیزی است که توافق شده و پوسترهای رسمی استخدام است.” این سازمان قول داده است که “تمام تلاش خود را برای حل فعالانه نگرانی ها و خواسته های معقول کارمندان به کار گیرد.”

اواخر روز چهارشنبه، اپل اعلام کرد که افراد زیادی را در تاسیسات ژنگژو فاکسکان مستقر کرده است.

این شرکت مستقر در کوپرتینو، کالیفرنیا، گفت: “ما در حال بررسی وضعیت هستیم و از نزدیک با فاکسکان همکاری می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که نگرانی های کارکنان آنها برطرف شده است.”

این اختلاف در حالی رخ می‌دهد که حزب کمونیست حاکم تلاش می‌کند تا بدون تعطیل کردن کارخانه‌ها، از افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کند، همانطور که در سال 2020 در آغاز همه‌گیری انجام داد. تاکتیک‌های آن شامل «مدیریت حلقه بسته» یا زندگی کارمندان در محل کارشان بدون تماس خارجی است.

مقامات ماه گذشته وعده دادند که با کاهش زمان قرنطینه و ایجاد تغییرات دیگری در استراتژی “صفر کووید” چین، که هدف آن منزوی کردن هر مورد است، اختلالات اقتصادی را کاهش دهند. با وجود آن، افزایش آلودگی باعث شده است تا مقامات دسترسی به محله‌ها و کارخانه‌ها را به حالت تعلیق درآورند و ساختمان‌های اداری، مغازه‌ها و رستوران‌ها را در بخش‌هایی از شهرها ببندند.

روز پنجشنبه، به مردم در هشت منطقه ژنگژو با 6.6 میلیون نفر گفته شد که به مدت پنج روز در خانه بمانند. آزمایش انبوه روزانه برای “جنگ نابودی” علیه ویروس دستور داده شد.

اپل پیش از این هشدار داده بود که تحویل آیفون 14 پس از خروج کارکنان از کارخانه ژنگژو و دسترسی به منطقه صنعتی اطراف تاسیسات به دلیل شیوع بیماری به تعویق خواهد افتاد.

به گفته کارمندان، برای جذب کارگران جدید، فاکسکان 25000 یوان (3500 دلار) را برای دو ماه کار پیشنهاد داد، یا تقریبا 50 درصد بیشتر از آنچه گزارش های خبری می گویند بالاترین دستمزد معمولاً است.

به گفته یکی از کارمندان لی سانشان، کارمندان شکایت کردند که پس از ورود، به آنها گفته شد که برای دریافت دستمزد بالاتر باید دو ماه دیگر با حقوق کمتر کار کنند.

خبرگزاری مالی Cailianshe به نقل از عوامل استخدام ناشناس گزارش داد که فاکسکان تا 10,000 یوان (1,400 دلار) را به افراد جدیدی که تصمیم به ترک این کشور می گیرند، ارائه می دهد.

در بیانیه فاکسکان در روز پنجشنبه آمده است که کارمندانی که ترک می‌کنند «یارانه‌های مراقبت» نامشخصی دریافت خواهند کرد، اما جزئیاتی ارائه نکرد. این وعده “حمایت همه جانبه” را برای کسانی که می مانند.

اعتراضات در ژنگژو در بحبوحه ناامیدی عمومی از محدودیت هایی که میلیون ها نفر را در خانه هایشان محبوس کرده است، برگزار می شود. ویدئوهای موجود در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ساکنان برخی مناطق در حال شکستن موانعی هستند که برای اجرای بسته شدن محله‌ها ایجاد شده بودند.

فاکسکان، که مقر آن در شهر نیو تایپه، تایوان است، قبلاً اظهارات آنلاین مبنی بر زندگی کارکنان مبتلا به ویروس در خوابگاه های کارخانه را رد کرد.


دیدگاهتان را بنویسید