شی چین به «منافع اصلی» از کوبا متعهد شد


پکن (AP) – رئیس جمهور چین، شی جین پینگ و همتای کوبایی او روز جمعه در نشستی که در آن از بازگشت به دیپلماسی رو در رو توسط پکن استقبال کردند، از “منافع اصلی” کشورهای کمونیست همتای خود حمایت متقابل کردند.

شی در اظهاراتی به میگل دیاز-کانل برمودز گفت چین امیدوار است “هماهنگی و همکاری در امور بین المللی و منطقه ای” با کوبا را تقویت کند. شی در بیانیه خبری دولت چین به نقل از شی گفت که این دو “دست به دست هم در مسیر ساخت سوسیالیسم با ویژگی های هر یک خواهند رفت.”

چین عموماً منافع اصلی خود را دفاع از اهداف توسعه اقتصادی و سیاسی خود، همراه با کنترل بر قلمرو مورد ادعای خود، به ویژه تایوان خودگردان، تعریف می کند.

در خبرنامه دولت چین هیچ موضوع خاصی یا سایر کشورها ذکر نشده است.

بازدید دیاز کانل نشانه دیگری از چگونگی تلاش چین برای شروع سریع دیپلماسی حضوری خود پس از تعطیلی مجازی چنین مبادلاتی در طول همه گیری است.

شی، که رهبر حزب کمونیست حاکم نیز هست و محدودیت های دوره را حذف کرده تا به وی اجازه دهد تا به طور نامحدود در قدرت بماند، اوایل ماه جاری با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در پکن دیدار کرد و سپس در نشست گروه 20 اقتصادهای پیشرو در چین شرکت کرد. اندونزی و مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در تایلند.

اوخناگیین خورلسوخ، رئیس جمهور مغولستان و چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، قرار است هفته آینده به پکن سفر کنند.

دیاز کانل پس از سفر به مسکو وارد چین شد، جایی که وی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از “دوستی سنتی” بین کشورهای تحریم شده خود استقبال کردند.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، چین و کوبا به هم نزدیک‌تر شدند، درست زمانی که چین و روسیه به تدریج روابط گرم‌تری برقرار کردند که عمدتاً در مخالفت با نظم جهانی لیبرال دمکراتیک به رهبری ایالات متحده بود.

در بیانیه خبری چین، دیاز کانل گفته است که دیدار وی “نشان می دهد که ما اهمیت و توجه زیادی به روابط دوستانه و همکاری بین کوبا و چین قائل هستیم.”

او گفت که کوبا “به شدت” کمک های عملی و نظری شی را به رسمیت می شناسد “و ما معتقدیم که این یک تشویق واقعی برای همه نیروهای مترقی در جهان است.”

چین دومین شریک تجاری کوبا پس از تولیدکننده نفت کلمبیا است و اتوبوس، لوکوموتیو و سایر تجهیزات را برای ارتقای زیرساخت های فرسوده جزیره فراهم کرده است. شرکت های چینی نیز در استخراج مواد معدنی در کوبا اما در مقیاس محدود سرمایه گذاری کرده اند.


دیدگاهتان را بنویسید