شورای حقوق بشر سازمان ملل به بررسی واکنش وحشیانه ایران به اعتراضات رأی می دهد


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به ایجاد یک هیأت حقیقت یاب جدید برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران در بحبوحه هفته ها اعتراض و سرکوب وحشیانه تهران علیه ناآرامی ها رأی داد.

شورای سازمان ملل متحد برای بحث در مورد “وخامت وضعیت حقوق بشر” در ایران، جایی که شهروندان اعتراضات گسترده‌ای را علیه دولت از زمانی که ماشا امینی 22 ساله به اتهام ضرب و شتم توسط “پلیس اخلاق” ایران به قتل رسیده است، تشکیل داده بود. به دلیل نقض قوانین سختگیرانه پوشش در ایران بازداشت شده است.

بیست و پنج کشور به ایجاد ماموریت جدید رای دادو 16 رای ممتنع. تنها شش کشور به این اقدام رأی منفی دادند: چین، کوبا، پاکستان، ونزوئلا، ارمنستان و اریتره.

هیأت جدید سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در ایران در رابطه با واکنش تند دولت ایران به اعتراضاتی که در سپتامبر آغاز شد، تحقیق خواهد کرد.

میشل تیلور، سفیر ایالات متحده در شورای حقوق بشر، قوانین سازمان ملل را برای نشان دادن عکس های معترضان کشته شده ایرانی زیر پا گذاشت. در سخنرانی خود در جلسه ویژه، خواستار تحقیق در مورد کشته شدگان شد.

«اسامی نمایش داده شده در کنار من و عکس‌های پشت سر من تنها تعداد کمی از زندگی‌ها را نشان می‌دهند – زندگی‌های پر از پتانسیل – که صرفاً برای دفاع از حقوق اولیه بشر گرفته شده‌اند. آنها دلیل حضور ما امروز در اینجا هستند.”

مردی که در کنار تیلور نشسته بود، تابلوی مشکی با حروف سفید که اسامی معترضان را نشان می‌داد، در دست داشت، در حالی که دو نفر پشت سر سفیر، کلاژهای چاپ شده از عکس‌های معترضان را در دست داشتند.

جرقه این حرکت تاریخی با قتل غیرقابل توجیه و غیرقابل توجیه مهسا امینی در بازداشت بوده و با قتل وحشیانه صدها ایرانی توسط نیروهای امنیتی مواجه شده است. تیلور گفت: افراد بی‌شماری مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اند.

سفیر ایران افزود: «مردم ایران خواستار چیزی بسیار ساده هستند، چیزی که اکثر ما در اینجا آن را بدیهی می دانیم: فرصت صحبت و شنیده شدن.»

تیلور همچنین از ایران به دلیل بازداشت دو خبرنگار که به گفته او “لاینفک” خبر مرگ امینی بودند، انتقاد کرد.

این سفیر گفت: «بی وجدان است که آن زنان اکنون با اتهاماتی که مجازات اعدام در ایران در پی دارد، صرفاً به دلیل استفاده از آزادی بیان خود روبرو هستند.

رئیس شورای حقوق بشر، فدریکو ویلگاس از آرژانتین، قوانین مربوط به نمایش عکس را قبل از انتقال میکروفون در جلسه ژنو تکرار کرد.

«اجازه بدهید قوانین این شورا را یادآوری کنم که در حین صحبت از ارائه تصویر یا هر گونه جلوه دیگری پرهیز کنید. ویلگاس گفت متشکرم.

دولت بایدن به سرکوب در ایران با تحریم و محکومیت عاملان آن پاسخ داده است.

«دولت ایران باید به آزار و اذیت سیستماتیک زنان پایان دهد و اجازه اعتراض مسالمت آمیز را بدهد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اندکی پس از مرگ امینی در بیانیه‌ای گفت: ایالات متحده به حمایت خود از حقوق بشر در ایران ادامه می‌دهد و کسانی را که این حقوق را نقض می‌کنند مورد بازخواست قرار خواهد داد.

پرزیدنت بایدن ماه گذشته گفت که دولت ایران “آزادی های اساسی را برای مردم خود سلب کرده و با ارعاب، اجبار و خشونت آمال نسل های متوالی را سرکوب کرده است.”

برای آخرین اخبار، آب و هوا، ورزش، و پخش ویدیو، به The Hill بروید.
دیدگاهتان را بنویسید