«سه P» که زندگی سیاسی بوریس جانسون را ویران کرد


بوریس جانسون با همسرش کری در حال ترک داونینگ استریت - سیمون داوسون

بوریس جانسون با همسرش کری در حال ترک داونینگ استریت – سیمون داوسون

کتاب پرانرژی سباستین پین که سقوط بوریس جانسون را ترسیم می کند، بیشتر شبیه یک رمان کمیک است تا زندگی نامه. برای یادآوری: در اواخر سال 2021، بوجو از پشت برگزیت و ویروس کرونا سوار شد، چپ و راست را اشغال کرد، «مانند وزغ غول پیکر در سراسر سیاست بریتانیا» (به نقل از یک نویسنده معاصر) چمباتمه زده بود.

چه چیزی او را در عرض شش ماه احمقانه پایین آورد؟ “سه P”. اوون پترسون، که بوریس به طور نابخردانه ای سعی کرد در پی رسوایی لابی از او محافظت کند. پارتی گیت، که او با گستاخی از آن عبور کرد و تقریباً جان سالم به در برد. و کریس پینچر، تازیانه‌ای که دست‌های سرگردانش حکومتی را برانگیخت.

48 ساعت پایانی که در آن وزرا استعفا دادند، جایگزین شدند و پس از آن جانشینان آنها نیز استعفا دادند، در حد بهترین تام شارپ است. «یکی از نمایندگان علناً اعلام کرد نامه‌ای را ارائه کرده‌اند» و خواستار رأی‌گیری رهبری شده است، «علناً اعلام کرد که آن را پس گرفته است، سپس علناً آن را مجدداً ارسال کرد، بدون اینکه واقعاً نامه‌ای بنویسد». مایکل گوو به دیدار نخست وزیر رفت تا به او بگوید که زمان استعفا فرا رسیده است و بوریس پس از تشکر از حسن نیت او، داستان یکی از اعضای خانواده “که یک روز نتوانست داروهایش را مصرف کند” را به یاد آورد، یک تفنگ ساچمه ای جمع کرد و خود را در ساختمان سنگر کرد. شهرداری. او گفت: “این من خواهم بود.” “من می خواهم بجنگم، آنها باید از اینجا به من جایزه بدهند.”

در نهایت با آرامش رفت و بعد به تعطیلات رفت.

پین با مهارت زیادی می نویسد. تنها بحث من با تحلیل است. نویسنده با این سوال نگران است که “آیا همه اینها اجتناب ناپذیر بود؟” و بر شخصیت تمرکز می کند و چندین موضوع ثابت را به زبان می آورد. یکی وفاداری است: برای مثال بوریس از پترسون دفاع کرد، زیرا برای مردی که به تازگی همسرش را به دلیل خودکشی از دست داده بود متأسف بود. دیگری نفس است: قهرمان ما به سادگی احساس نمی کرد که قوانین در مورد او اعمال می شود. و ناکارآمدی، ناتوانی در تمرکز یا سازماندهی، با بوریس مکرراً از تماس زمانی که همه چیز اشتباه می شد یا با توصیه های نادرست ناامید می شد، وجود دارد. برداشت جالب این است که کار کردن برای بوریس آنقدر سمی بود که زمانی که او به شماره 10 رسید، استعدادهای موجود را از بین برد.

و با این حال، این فصل در مورد اوکراین است که مکاشفه‌کننده‌ترین فصل است، زیرا داستان زمانی را روایت می‌کند که بوریس آن را درست فهمیده است. او تعیین کننده بود. نوار قرمز را برید. دانش او در این زمینه استثنایی بود: یکی از مشاوران وزارت خارجه به یاد می آورد که وقتی نقشه ها را مطالعه کردند “بوریس می دانست که همه چیز کجاست – روستاها، بناهای تاریخی، در قسمت خاصی از مغز او قرار می گرفت.” و برای مردی که به‌عنوان «می‌خواهد مورد پسند واقع شود» کنار گذاشته می‌شد، او در دیپلماسی خود تسلیم نشد و رهبران بدبین را متقاعد کرد که تنها استراتژی قابل قبول «اوکراین باید برنده شود».

یکی از خودی ها معتقد است: «ما مسیر افکار بین المللی را تغییر دادیم. یکی از وزیران کابینه سابق استدلال کرد که فقط بوریس می توانست این کار را انجام دهد: “او لکه” ارتدوکس سیاسی “و پیروز شد، شرم آور بود که او نمی توانست این کار را در موارد دیگر نیز انجام دهد.”

نقطه ضعف تمرکز بر روی چند ماه آخر ریاست جمهوری جانسون این است که ویژگی هایی را که او را به سیاست ملی سوق داد و زمانی که نخبگان آن را غیرممکن اعلام کردند برگزیت را متوقف کرد، به حداقل می رساند و باعث می شود کسانی که تا پایان تلخ به او وفادار مانده اند، احمق به نظر برسند. . . با این حال پین اخیراً کتاب دیگری را منتشر کرده است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است که زمینه حیاتی را اضافه می کند. جانسون بیش از یک مرد بود. او یک جنبش را مجسم کرد. اروپا شکاکیت مخالفان خود را گیج کرد زیرا توانست با تاچری‌های جنوبی و سوسیالیست‌های شمالی متحد شود، و حتی اگر این کنفدراسیون روی کاغذ عجیب به نظر می‌رسد، از طریق شخصیت یک میهن‌دوست شوخ که نگرانی دائمی اش این بود که بریتانیا احساس بهتری نسبت به خودش کند، منسجم شد. وقتی در سال 2019 به محافظه‌کار رای دادم، بیشتر برای بوریس بود تا محافظه‌کار – و با توجه به اینکه نام پوپولیسم او از تصویر خارج است، مطمئن نیستم که دوباره همین کار را انجام دهم.

آیا محافظه‌کاران پس از استعفای جانسون وضعیت بهتری دارند؟ خیر اقتصاد وحشتناک است. نظرسنجی آنها بسیار بدتر است. به نظر می رسد پیروزی حزب کارگر تضمین شده باشد. برگزیت دوباره زیر سوال رفت. ما از کاهش مالیات، در دوره تراس، به افزایش مالیات، در دوره ریشی – و همه بدون تسلی طنز، رفته ایم.

کتاب سقوط بوریس جانسون توسط مک میلان با قیمت ۲۲ پوند منتشر شده است. برای سفارش کپی خود با شماره 0844 871 1514 تماس بگیرید یا مراجعه کنید کتاب های تلگراف


دیدگاهتان را بنویسید