سرکوب ایران در کانون توجه شورای حقوق ملل متحد


شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه نشستی فوری برگزار می‌کند تا درباره آغاز تحقیقات بین‌المللی در سطح بالا درباره سرکوب مرگبار اعتراضات گسترده در ایران بحث کند.

نشست ویژه درباره “وضعیت رو به وخامت حقوق بشر” ایران قرار است ساعت 10 صبح (09:00 به وقت گرینویچ) در ژنو آغاز شود و فولکر ترک، مسئول جدید حقوق بشر سازمان ملل، در اولین حضور خود در شورا، جلسه را آغاز کند.

این دیدار که از سوی آلمان و ایسلند با حمایت بیش از 50 کشور درخواست شده است، در پی اعتراضات دو ماهه در ایران به وقوع پیوست که در پی مرگ مهسا امینی، 22 ساله، پس از دستگیری وی به اتهام نقض پوشش سختگیرانه این کشور آغاز شد. قوانین شرعی برای زنان.

با گسترش تظاهرات در سراسر کشور و تبدیل شدن به جنبشی گسترده علیه حکومت دینی که از سال 1979 بر ایران حکومت می کند، مقامات در واکنش خود سختگیرتر شده اند.

به گفته گروه حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، از زمان مرگ امینی، حداقل 416 نفر از جمله 51 کودک در سراسر ایران در سرکوب‌ها کشته شده‌اند.

به گفته سازمان ملل، هزاران معترض مسالمت‌آمیز نیز دستگیر شده‌اند، از جمله بسیاری از زنان، کودکان و روزنامه‌نگاران، و شش نفر تاکنون به دلیل تظاهرات‌ها به اعدام محکوم شده‌اند.

– “در نورافکن بدرخش” –

در جلسه روز پنجشنبه، دیپلمات ها در مورد درخواست تحقیق بین المللی درباره نقض های ادعایی مرتبط با اعتراضات جاری بحث خواهند کرد.

طبق پیش نویس قطعنامه ارائه شده توسط آلمان و ایسلند، به اصطلاح هیئت حقیقت یاب مستقل بین المللی باید “ابعاد جنسیتی چنین تخلفاتی” را در تحقیقات خود لحاظ کند.

این متن از بازرسان می‌خواهد تا شواهد مربوط به چنین تخلفاتی را جمع‌آوری، تجمیع و تجزیه و تحلیل کنند و شواهد را حفظ کنند، تا در آینده پیگرد قانونی داشته باشند.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، که مانند همتای ایسلندی خود برای این نشست در ژنو حضور خواهد داشت، در توییتر تاکید کرد: “برای قربانیان چقدر مهم است که مسئولین این نشست پاسخگو باشند.”

دیپلمات ها و فعالان حقوق حمایت قوی از این ابتکار اعلام کردند.

میشل تیلور، سفیر آمریکا گفت: ما باید تمام تلاش خود را برای افشای حقیقت آنچه در داخل ایران اتفاق می‌افتد انجام دهیم و از درخواست‌های مردم ایران برای عدالت و پاسخگویی حمایت کنیم.

تارا سپهری فر، پژوهشگر ایران در دیده بان حقوق بشر، از شورا خواست تا “به سرکوب عمیق تر توجه کند و… مسئولین را پاسخگو کند.”

– ‘محرک’ –

در همین حال، تهران به شدت علیه قطعنامه و حامیان غربی آن لابی می کند.

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت: آمریکا و اروپا با سابقه طولانی استعمار و نقض حقوق بشر سایر کشورها در موقعیتی نیستند که خود را مدافع حقوق بشر نشان دهند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، اخیراً در توئیتر بائربوک نوشت که پاسخ کشورش به «مواضع تحریک آمیز، مداخله جویانه و غیر دیپلماتیک» آلمان «متناسب و قاطعانه» خواهد بود.

آلمان و ایسلند از درخواست خود برای برگزاری جلسه روز پنجشنبه حمایت گسترده ای دریافت کردند، از جمله بیش از یک سوم از 47 عضو شورا.

دیپلمات‌های غربی نسبت به اجرای این قطعنامه ابراز خوش‌بینی محتاطانه کردند، اما کریستوفر برگر سخنگوی وزارت خارجه آلمان به خبرنگاران اذعان کرد که “موفقیت در کسب اکثریت قطعی نیست”.

شورای حقوق بشر شاهد مخالفت فزاینده کشورهایی از جمله چین، روسیه و ایران در برابر تلاش‌های غالباً تحت رهبری غرب برای پاسخگویی دولت‌ها به دلیل نقض ادعایی بوده است.

ماه گذشته، کشورهای غربی با ناکام گذاشتن تلاش آنها برای وارد کردن سوء استفاده های ادعایی چین در منطقه سین کیانگ به دستور کار شورا، شکست سختی را متحمل شدند.

– “باید بگذرد” –

اما ایران ممکن است برای جلوگیری از قطعنامه روز پنجشنبه کار سخت تری داشته باشد.

این شورا قبلاً با انتصاب گزارشگر ویژه ای برای نظارت بر کشور در سال 2011 و رای گیری هر سال برای تمدید این مأموریت، نگرانی های خود را در مورد وضعیت حقوق بشر ایران ابراز کرده است.

امید معماریان، تحلیلگر دموکراسی برای جهان عرب اکنون می گوید: «باید بگذرد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که اگر این کار را انجام دهد، “تقویت اخلاقی عظیمی” برای معترضان ایجاد خواهد کرد و هشداری به ناقضان حقوق در ایران خواهد داد که “بقیه جهان برای آنها امن نخواهد بود.”

nl/rjm/lcm


دیدگاهتان را بنویسید