راست افراطی بن گویر وزیر امنیت ملی اسرائیل می شود


اورشلیم (AP) – ایتامار بن گویر، سیاستمدار افراطی، که سابقه طولانی در لفاظی‌ها و بدلکاری‌های ضد عرب دارد، بر اساس اولین مورد از چند قرارداد ائتلافی که پیش‌بینی می‌شود، وزیر امنیت ملی اسرائیل شود. حزب لیکود نخست وزیر بنیامین نتانیاهو.

لیکود روز جمعه توافق با حزب قدرت یهودی بن گویر را اعلام کرد.

مذاکرات با سه شریک بالقوه ائتلاف راست افراطی و افراطی ارتدوکس ادامه دارد. در صورت موفقیت، نتانیاهو به نخست وزیری باز می گردد و ریاست راستگراترین و مذهبی ترین دولت تاریخ اسرائیل را بر عهده خواهد داشت.

اعطای نقش حساس به بن‌گویر نگرانی‌ها را در مورد تشدید بیشتر تنش‌های اسرائیل و فلسطین افزایش می‌دهد. بن‌گویر و متحدانش امیدوارند به سربازان اسرائیلی که به فلسطینی‌ها شلیک می‌کنند مصونیت بدهند، قانون‌گذاران رقیب را اخراج کنند و برای فلسطینی‌هایی که به اتهام حمله به یهودیان محکوم شده‌اند، مجازات اعدام وضع کنند.

بن‌گویر شاگرد یک خاخام نژادپرست به نام میر کاهانه است که قبل از ترور در نیویورک در سال 1990، از عضویت در پارلمان محروم شد و حزب کاخ او توسط ایالات متحده به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شد.

پیش از نوامبر اسرائیل در اول انتخابات، بن‌گویر به خاطر سخنرانی‌ها و شیرین کاری‌های ضد فلسطینی‌اش، از جمله به اهتزاز درآوردن یک تپانچه و تشویق پلیس برای تیراندازی به سوی سنگ‌اندازان فلسطینی در محله پرتنش اورشلیم، تیتر یک روزنامه شد.

او قبل از اینکه وکیل شود و وارد سیاست شود، به جرائمی از جمله تحریک نژادپرستی و حمایت از یک سازمان تروریستی محکوم شد.

او در سمت جدید خود مسئولیت پلیس را بر عهده خواهد داشت و از جمله به او اجازه می‌دهد تا برخی از سیاست‌های تندرو علیه فلسطینی‌ها را که سال‌ها از آن حمایت می‌کرد، اجرا کند.

لیکود روز جمعه گفت که به عنوان بخشی از توافق ائتلافی، نام وزارت امنیت داخلی فعلی به وزارت امنیت ملی تغییر خواهد کرد و اختیارات گسترده ای به آن داده خواهد شد.

بن‌گویر به‌عنوان رئیس این وزارتخانه، بر پلیس و پلیس مرزی شبه‌نظامی که در کنار سربازان اسرائیلی در مراکز جمعیتی فلسطین فعالیت می‌کنند، نظارت خواهد کرد.

یارون لوین، قانونگذار لیکود، این توافق را که روز پنجشنبه امضا شد، به عنوان “اولین توافق در راه استقرار یک دولت دست راستی باثبات به رهبری بنیامین نتانیاهو” ستود.

بن گویر اولین بار در سال 2021 پس از ادغام حزب قدرت یهودی او با حزب صهیونیسم مذهبی وارد پارلمان شد. نزدیکترین متحد سیاسی بن گویر، رهبر صهیونیسم مذهبی بزالل اسموتریچ، مذاکرات جداگانه ای با لیکود انجام می دهد که به عنوان بزرگترین حزب در انتخابات ظاهر شد.

نتانیاهو از برخی از خواسته‌ها، از جمله درخواست اسموتریچ برای وزارت دفاع خودداری کرده است. گفت‌وگوها در حال حاضر بر شرایطی که اسموتریچ وزیر دارایی می‌شود متمرکز است.


دیدگاهتان را بنویسید