رئیس پنتاگون می گوید که شرکای آفریقایی به طور خصوصی با اقدامات روسیه مخالف هستند


رئیس آفریقای پنتاگون روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که معتقد است کشورهای آفریقایی با تهاجم روسیه به اوکراین مخالف هستند.

چیدی ​​بلایدن، معاون وزیر پنتاگون در امور آفریقا، یک هفته قبل از استقبال ایالات متحده از رهبران آفریقایی در واشنگتن دی سی برای نشست سران رهبران آمریکا و آفریقا، با خبرنگاران صحبت کرد. او گفت که روابط پیچیده با کرملین، برخی کشورهای آفریقایی را برای توبیخ گسترده مسکو دشوار می کند و همچنین درباره عملیات روسیه در این قاره صحبت کرد.

در حالی که روسیه برای حمایت از کشورهای آفریقایی رقابت می کند، واشنگتن به دنبال حفظ روابط و عملیات نظامی خود در این قاره است. تیپ 2 امداد نیروی امنیتی ارتش ایالات متحده از زمان اولین استقرار خود در سال 2020، مأموریت های آموزشی را در 15 کشور انجام داده و در 11 مورد از آنها حضور منظم دارد.

اما این عملیات ها گاهی اوقات دشوار به نظر می رسند، به خصوص که روسیه و چین به دنبال روابط نظامی خود در این قاره هستند. سرگرد ژنرال تاد واسموند، فرمانده گروه ویژه اروپای جنوبی، آفریقا، در جریان نشست و نمایشگاه انجمن ارتش ایالات متحده در اکتبر گفت که عملیات روسیه توسط گروه واگنر گاهی اوقات عملیات در مناطق خاصی از آفریقا را پیچیده می کند.

ارتش ایالات متحده در سال های اخیر در آفریقا، به ویژه در عملیات در سومالی، مالی و نیجر، حضور کم عمق اما گسترده ای داشته است. رویکرد ردپای کوچک عمدتاً با هدف مقابله با شاخه های آفریقایی سازمان های تروریستی مانند القاعده، دولت اسلامی یا سازمان های داخلی مانند الشباب بوده است.

“احترام” به تصمیمات آفریقایی

وی گفت، در حالی که برخی از کشورهای آفریقایی ممکن است روابط تجاری یا تاریخی با روسیه را در برخی مسائل قرار دهند، کشورهای آفریقایی از حاکمیت ارضی اوکراین حمایت می کنند.

در نشست اضطراری سازمان ملل در ماه مارس، تنها 28 کشور از 54 کشور آفریقا به قطعنامه ای برای محکومیت تهاجم روسیه رای دادند. 25 کشور یا ممتنع یا رأی ندادند و اریتره تنها رأی مخالف قطعنامه بود.

بلایدن به خبرنگاران گفت: «این موضوع بسیار پیچیده‌ای است، حداقل این چیزی است که ما از شرکای آفریقایی شنیده‌ایم که بتوانیم به نوعی آرای عمومی انجام دهیم.» و من فکر می کنم این چیزی است که ما در تعداد آرا در مراحل مختلف در واکنش های آفریقایی دیده ایم. آنچه من از آنها شنیده‌ام و باور دارم این است که آنها باید به دقت منافع امنیت ملی خود را تنظیم کنند.»

قبل از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، مسکو در بسیاری از جنبش های ضد استعماری و آزادیبخش در این قاره شرکت داشت. کرملین روابط تاریخی با چندین کشور آفریقایی دارد – و به طور خاص مبارزات آزادیبخش آنها در قرن بیستم. به گفته بنیاد میراث اتمی، آنگولا، آفریقای جنوبی و سومالی همگی سابقه دریافت کمک از اتحاد جماهیر شوروی را دارند.

بلایدن گفت که صادرات گندم نیز بر آرای کشورهای آفریقایی به ویژه در مورد تحریم های اقتصادی تأثیر می گذارد. به گزارش آرگوس مدیا، روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم به آفریقا است که بیش از 30 درصد واردات این قاره را تشکیل می دهد.

بلایدن گفت: «آنها در مورد تحریم ها چالش های دیگری داشتند، به دلیل تأثیری که بر جمعیت آنها بر امنیت غذایی و امنیت سوخت خواهد داشت. و بنابراین، من فکر می‌کنم، با بررسی آرای مختلف، بازتابی از منافع امنیت ملی آنها دیدیم… آنها هر موضوعی را به‌صورت جداگانه در نظر می‌گیرند تا بتوانند پاسخ‌های خود را به این صورت تنظیم کنند، و ما به آنها احترام می‌گذاریم.»

روسیه در آفریقا فعالیت می کند

در مورد عملیات روسیه در این قاره، مسکو همچنان از طریق سازمان شبه نظامی خود گروه واگنر به ایجاد جای پایی در این قاره ادامه می دهد. این سازمان توسط برخی کشورهای آفریقایی برای مبارزه با شورش های تروریستی استفاده شده است، اما دخالت آنها اغلب خشم مدافعان حقوق بشر و ناظران بین المللی را برانگیخته است.

در مارس 2021، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که نگران دخالت واگنر در خشونت‌های سیاسی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در جمهوری آفریقای مرکزی است. آسوشیتدپرس همچنین در ماه اکتبر گزارش داد که واگنر با شش قتل عام غیرنظامی و کشتار غیرقانونی 300 غیرنظامی در روستایی در مالی مرتبط بوده است.

جوزف سیگل، مدیر تحقیقات مرکز آفریقا برای مطالعات استراتژیک، در برابر کمیته فرعی نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان ایالات متحده در مورد امنیت ملی در مورد عملیات واگنر در سراسر قاره، به ویژه در مورد جنایات مالی شهادت داد.

سیگل گفت: «نیروهای واگنر در مالی در درجه اول بر کمک به حکومت نظامی در حفظ قدرت و تامین امنیت معادن طلا متمرکز شده اند. مانند سایر موارد استقرار واگنر، این موارد با نقض حقوق بشر مرتبط بوده است… تا جایی که این سوء استفاده های انسانی اعضای یک جامعه قومی خاص مانند فولانی ها را نیز هدف قرار می دهد، خطر آسیب بیشتر به جامعه شکننده را دارد. ساختار کشور و ممکن است به شورش دامن بزند.”

از زمانی که کودتای نظامی در بورکینافاسو در ژانویه اتفاق افتاد، این نگرانی وجود داشت که دولت بورکینابه از مالی پیروی کند و این گروه مزدور را استخدام کند. اما رویترز در اظهاراتی به دیپلمات‌های آمریکایی گزارش داد که ابراهیم ترائوره، رئیس‌جمهور موقت بورکینافاسو گفته است که قصد استخدام این گروه را ندارد.

بلایدن گفت که پیام به شرکای آفریقایی که ممکن است استفاده از واگنر را برای مقابله با شورش در نظر بگیرند، واضح است. واگنر فقط به نقض حقوق بشر کمک می کند.

بلیدن گفت: «واگنر در مکان‌هایی که باثبات هستند و خوب کار می‌کنند وارد نمی‌شود. آنها به مکان‌هایی می‌روند که می‌توانند به بیرون کشیدن بهتر محیط‌های از قبل ناپایدار کمک کنند، که نتیجه خوبی در ادامه راه ندارد.»

ایالات متحده شرکای آفریقایی را آموزش می دهد – و آنها را اداره می کند

علیرغم تلاش‌های دولت روسیه برای افزایش نفوذ و عملیات در این قاره، ایالات متحده به آموزش – و اجرای عملیات نظامی – در چندین کشور در سراسر قاره ادامه می‌دهد.

دومین SFAB در مراکش، تونس، سنگال، سومالی، جیبوتی، سنگال، بوتسوانا و زامبیا به نظامیان آموزش داده است. به ویژه در غنا، نیروهای ایالات متحده برای ایجاد مدرسه ای که سربازان را برای ماموریت های حافظ صلح سازمان ملل آماده می کرد، کمک کردند. غنا در نهایت مدرسه آموزش عملیات صلح ارتش را با کمک SFAB 2 افتتاح کرد.

در مورد عملیات نظامی، ایالات متحده بیش از 700 سرباز در سومالی برای مقابله با تهدید فزاینده الشباب در این کشور حضور دارد. رئیس جمهور جو بایدن پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا دستور خروج نیروها را حتی با اعتراض در داخل پنتاگون داد، حضور نظامی خود را دوباره برقرار کرد. AFRICOM همچنین نقش فعالی در انجام حملات هوایی برای کمک به دولت فدرال سومالی در تلاش‌های ضد شورش علیه شورشیان بر عهده گرفته است.

با این حال، نیروهای ایالات متحده بدون حوادث ناگوار که به قیمت جان سربازان تمام شود، در قاره عمل نکرده اند. در اکتبر 2017، چهار سرباز آمریکایی و چهار نیجریه ای در کمین قرار گرفتند. تیم کلاه سبز و 30 سرباز نیجریه در حال بازگشت از یک عملیات در نزدیکی مرز مالی بودند که توسط جنگجویان افراط گرا تسخیر شدند.

تحقیقات 6300 صفحه ای توسط پنتاگون در ماه مه 2018 نشان داد که این اشتباهات گسترده بودند که منجر به کمین شد.

از زمان وقوع کمین، AFRICOM تغییراتی را برای محافظت بهتر از نیروهای فعال در تئاتر آفریقا انجام داده است. سربازان اکنون به جای خودروهای با دید کم، خودروهای زرهی و پهپادهای مسلح برای نظارت بیش از حد دارند.


دیدگاهتان را بنویسید