تقویت امنیت مرزها توسط ایران برای جلوگیری از “نفوذ”


بغداد (AP) – رسانه دولتی ایران روز جمعه گزارش داد که ایران واحدهای بیشتری از نیروهای ویژه را برای تقویت مرزهای شمالی خود با عراق و سرکوب آنچه می‌گوید نفوذ گروه‌های مخالف کرد است، فرستاده است.

ژنرال به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: یگان‌های «نیروهای زرهی و ویژه» برای تقویت امنیت مرزی موجود در استان‌های غرب و شمال غرب مستقر شده‌اند.

هدف این استقرار جلوگیری از نفوذ و قاچاق اسلحه در شمال توسط گروه‌های مخالف کرد تبعیدی در عراق است که تهران ادعا می‌کند تظاهرات ضد دولتی در سراسر کشور را سازماندهی می‌کند. این ادعایی است که گروه های کرد آن را رد می کنند و تا به امروز ایران هیچ مدرکی برای حمایت از آن ارائه نکرده است.

ایران پایگاه‌های نظامی متعددی در نزدیکی مرز عراق دارد و چندین دهه است که نیروها به صورت چرخشی در آنجا حضور دارند.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی سرلشکر سخنگوی ارتش عراق منتشر شد، این حرکت نیروها همچنین پس از آن صورت گرفت که عراق دستورالعمل‌هایی را برای تقویت امنیت در امتداد مرز خود برای جلوگیری از بمباران بیشتر توسط ایران صادر کرد. ژنرال یحیی رسول. گروه های مخالف کرد در منطقه شمالی کردستان عراق پایگاه هایی دارند.

در اوایل این هفته، مقامات ایرانی در رسانه‌های دولتی به نقل از مقامات ایرانی گفتند که علیرغم تهدید به انجام این کار در جریان سفر ژنرال اسماعیل قاآنی، برنامه‌ای برای انجام عملیات نظامی زمینی برای ریشه‌کن کردن گروه‌های مخالف از پایگاه‌ها ندارند. هفته گذشته به بغداد رفت.

تظاهرات سراسری کشور در ماه سپتامبر پس از مرگ یک زن جوان در بازداشت پلیس به دلیل نقض قوانین سختگیرانه پوشش زنان در جمهوری اسلامی ایران را فرا گرفت. اعتراضات به یکی از بزرگترین چالش‌های حکومت دینی ایران از سال‌های پر هرج و مرج پس از انقلاب اسلامی 1979 تبدیل شده است.

مهسا امینی 22 ساله در شهریور ماه درگذشت. 16، سه روز پس از دستگیری او توسط پلیس اخلاق ایران. دولت ایران اصرار دارد که امینی در بازداشت پلیس مورد بدرفتاری قرار نگرفته است، اما خانواده او می‌گویند که بدن او پس از بازداشت، کبودی و دیگر نشانه‌های ضرب و شتم را نشان می‌دهد.


دیدگاهتان را بنویسید