آزمایش توییت تسلا ایلان ماسک به بررسی خسارت سرمایه گذاران می پردازد


سن فرانسیسکو (AP) – بر اساس برآوردهای ارائه شده در روز سه‌شنبه در آزمایشی که به بررسی مدیریت تصادفی پیشنهاد خرید پرداخته بود، یک توییت ایلان ماسک مبنی بر داشتن منابع مالی برای خصوصی کردن تسلا در سال 2018 باعث شد میلیاردها دلار خسارت به سرمایه‌گذاران پس از فروپاشی این قرارداد وارد شود.

تخمین‌های خیره‌کننده‌ای که توسط دو کارشناس استخدام شده توسط وکلای سهامداران تسلا ارائه شد، چالش‌های پیش روی هیئت منصفه 9 نفره را با پایان دوره سه هفته‌ای این هفته نشان داد. ادوارد چن، قاضی منطقه ای ایالات متحده، انتظار دارد روز جمعه پرونده را به هیئت منصفه تحویل دهد.

بسته به حکم، ماسک و خودروساز برقی که او اداره می‌کند ممکن است به دلیل رفتار غیرقابل پیش‌بینی‌اش در پلتفرم توییتر، که اکنون مالک آن است، با پیامدهای مالی بیشتری مواجه شوند. پس از توئیت های دردسرساز ماسک در آگوست 2018، ماسک و تسلا بدون اعتراف به اشتباه، به توافقی 40 میلیون دلاری با تنظیم کننده های اوراق بهادار دست یافتند.

در این دعوای دسته جمعی از طرف سهامداران تسلا، هیئت منصفه ابتدا باید تعیین کنند که آیا دو توییتی که ماسک به طور ناگهانی در ماه آگوست منتشر کرده است یا خیر. 7، 2018، سرمایه گذاران تسلا را به سمتی اشتباه هدایت کرد. اگر هیئت منصفه تصمیم بگیرد که ماسک را به خاطر توییت‌هایی که چن قبلاً دروغ می‌داند، پاسخگو بداند، با کار سخت‌تری روبرو خواهند شد – تلاش برای محاسبه مبلغی که ماسک – یکی از ثروتمندترین افراد جهان – و تسلا باید بپردازد. برای توییت های گمراه کننده

یکی از دو کارشناس روز سه‌شنبه، اقتصاددان مایکل هارتزمارک، گزارشی را با عباراتی مانند «اما برای» و «تورم متعاقب» بررسی کرد که برای محاسبه خسارات متحمل شده به سهامداران تسلا طی یک دوره 10 روزه در آگوست 2018 در ماه اوت 2018 مورد بررسی قرار گرفت. از 4 تا 11 میلیارد دلار یا 22.55 تا 66.67 دلار به ازای هر سهم تسلا در آن زمان.

یکی دیگر از کارشناسان، استاد مالی دانشگاه مریلند، استیون هستون، گزارش فشرده‌تری را بررسی کرد که تأثیر توئیت‌های ماسک را بر بیش از 2000 نوع گزینه سهام تسلا تجزیه و تحلیل می‌کرد و عمدتاً از فرمولی به نام مدل بلک-اسکولز استفاده می‌کرد که به طور گسترده توسط شرکت‌ها برای ارزش‌گذاری استفاده می‌شد. بسته های جبرانی اجرایی

وقتی وکیل ماسک در مورد قابل اعتماد بودن مدلش تحت فشار قرار گرفت، هستون اذعان کرد: “همه مدل ها از واقعیت منحرف می شوند، به همین دلیل آنها مدل هستند.”

هستون که گفت 300000 تا 350000 دلار برای کارش در این پرونده دستمزد دریافت کرده است، از تلاش برای برآورد دقیق خسارت سرمایه گذار خودداری کرد و گفت که این کار برای هیئت منصفه است.

اصل قضیه به یک آگوست بستگی دارد. 7، 2018، توییتی که ماسک در آن اعلام کرد “بودجه تامین شد برای خصوصی کردن تسلا. ماسک به طور ناگهانی این توییت را دقایقی قبل از سوار شدن به جت شخصی خود منتشر کرد، پس از اینکه مطلع شد فایننشال تایمز در حال انتشار مطلبی است مبنی بر اینکه صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی حدود 2 میلیارد دلار برای خرید 5 درصد از سهام تسلا برای تنوع بخشیدن به منافع خود فراتر از نفت هزینه کرده است. به شهادت او

در میان سردرگمی گسترده در مورد اینکه آیا حساب توییتر ماسک هک شده است یا اینکه او شوخی کرده است، ماسک چند ساعت بعد این موضوع را پیگیری کرد. یک توییت دیگر نشان می دهد که یک معامله قریب الوقوع است.

در طول تقریباً هشت ساعت شهادت سوگند، ماسک بارها تاکید کرد که به دنبال منافع سهامداران است و معتقد است که تعهد مالی از صندوق عربستان دارد که پس از توئیت “تامین بودجه” او لغو شد. خرید از طریق جمع آوری پول از سایر سرمایه گذاران و فروش بخشی از سهام خود در SpaceX، سازنده کشتی موشکی که او تأسیس کرده بود.

پس از مشورت با سهامداران اصلی تسلا، ماسک تصمیم گرفت که خودروساز برقی همچنان در بازار سهام باقی بماند – تصمیمی که برای او و سایر سرمایه گذاران نتیجه داده است. ارزش سهام تسلا پس از تعدیل دو تقسیم سهام که از آن زمان تاکنون رخ داده است، اکنون بیش از هشت برابر ارزش آن در زمان خرید توییت ماسک است.
دیدگاهتان را بنویسید